Ciąża urojona - Choroby kotów

Ciąża urojona - Choroby kotów
Oceń
(Ocena: 4, Głosów: 6)
Ciąża urojona w zasadzie nie jest chorobą. To stan fizjologiczny, który jednak jest uciążliwy zarówno dla zwierzęcia jak i dla właściciela. U nieciężarnej kotki, około 60 dni po zakończeniu rui, pojawiają się fizyczne i psychiczne objawy zaawansowanej ciąży. Z reguły dochodzi wówczas do stanu zapalnego gruczołów mlekowych, co z kolei – przy notorycznych ciążach urojonych - może prowadzić do guzów sutek. Objawy są dość łatwe do rozpoznania. Kotka zaczyna budować gniazdo, znosić do niego zabawki, niekiedy staje się marudna, niekiedy wręcz agresywna. Obserwujemy powiększenie sutków, z których może wydobywać się mleko. Zwierzę może mieć zmienny apetyt i podwyższoną temperaturę. Zapobieganie – jeśli ciąża urojona pojawia się sporadycznie, nie ma powodów do niepokoju. Należy wówczas zmniejszyć zwierzęciu racje żywieniowe (pilnujmy aby pokarm nie zawierał dużo białka), zapewnić kotce dużo ruchu i odebrać wszystkie przedmioty, które traktowała jako nowo narodzone kocięta (nasilają one odruch macierzyński i napływanie mleka). Jeśli jednak obserwujemy ten stan po każdej rui, trzeba kotkę wysterylizować, co w niemal stu procentach eliminuje problem, zapobiega też wspomnianym już guzom sutek. Ważne Przede wszystkim pamiętajmy, że jeśli nasz kot dziwnie się zachowuje i widać że coś z nim jest nie tak, należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza! Informacje o chorobach na które zapadają koty podaję jedynie w celu ogólnego zorientowania się z czym możemy się zetknąć i na co należy zwrócić uwagę obserwując zwierzę. Nie jest to ani pełna lista, ani nie służy diagnozowaniu, a już na pewno nie uprawnia do leczenia kota na własną rękę.

Komentarze

Wszystkie komentarze
 • 0

  Moja 12msc kotka ma średni brzuch i doszło do ewolucji z moim kocurem ale ona jest agresywna i praktycznie nie je tylko pije przed chwilą znowu doszło do ewolucji a ona podnosiła tyłek a nie ma rui przez 1mies czy ona jest w ciąży?

 • 0

  Moja kotka adoptowana byla w ciazy

 • 0

  Proszę nie wypisywać głupot! Ciąża urojona ok 60 dni po rui niezakończonej ciąża to zjawisko występujące u suk a nie u kotek! U kotek ciąża urojona tez może wystąpić ale a zupełnie innych zasadach - ciąża urojona występuje gdy dojdzie do owulacji ale nie rozwija się ciąża bo np. krycie było ale nie doszło do zapłodnienia, albo czasem krótko po sterylizacji jeśli podczas manipulacji przez chirurga przy dojrzałym jajniku nastąpi owulacja a także na tle psychicznym np. jeśli w pobliżu pojawia się inne młode...

 • 0

  Sterylizacja mojej kotki zbiegła się z tym, że przygarnełam malego kotka. ok 7 tyg. Na poczatku ciągle prychanie, po sterylizacji mineły 3 dni dalszego prychania i syków a potem nagle zwrot o 180 stopni i zaczela go lizac. Są nierozłączni a od wczoraj mały nie chce się odczepić od jej sutków. Całe dnie by tylko ssał. Nie zauwazyłam mleka a maly wiecznie leży na niej, nie chce się żadne bawić ani jeść suchego pokarmu. Leżą tylko i on ssa a ona na to pozwala. Co robić? czy mały może uszkodzić jej sutki ssajać coraz mocniej?

 • 0

  moja kotka bardzo dziwnie sie zacowuje myślę ze ma urojoną ciąze

 • 0

  Moja kotka jest wysterilizowana, ale już 3 razy urodziła.

 • 0

  Czy ciążę urojoną u 12-msc kotki może spowodować pojawienie się 2-msc kotki, która nie jest jej dzieckiem, którą traktuje jak swoje?

 • 0

  MÓJA MUSZELKA DZIWNIE SIĘ ZACHOWUJE OD DŁUŻSZEGO CZASU MYŚLE,ŻE TO JEST CIĄŻA AURELIA

 • 0

  mój kot niedawno został wykastrowany a jednak nosi w pyszczku skarpetki i miśki cały czas się tuli a mój kot nielubi się przytulać do tego ciągle miauczy jak w rui no wiecie jak

 • 0

  kotka od jakiegoś czasu chodzi w pyszczku ze skarpetką i czasami miałczy co jej jest

Pokaż więcej