Lew (Panthera leo) - Koty duże

Lew (Panthera leo) - Koty duże
Oceń
(Ocena: 5, Głosów: 3)
Już w czasach przed Chrystusem i w bajkach nazywano lwa królem zwierząt. Był uważany za symbol odwagi i męstwa, a także siły i czujności. Jego wizerunki można spotkać na pomnikach, nagrobkach i w herbach. Również w Biblii lew oznacza siłę i potęgę. Tak więc Szymon walczył z lwami, a Daniela wrzuconego do jaskini lwów, gromada tych majestatycznych zwierząt oszczędziła. Lew jest również symbolem Marka Ewangelisty. Ponadto lew symbolizuje zmartwychwstanie Chrystusa lub, gdy leży u stóp jakiegoś świętego - pokonanego szatana. Dawniej lew był szeroko rozprzestrzeniony. Obszar jego występowania rozciągał się od Afryki przez Bliski Wschód aż do Indii i Europy, a zatem ten duży kot zamieszkiwał zachodni Pakistan, Irak, Iran, Turcję, Grecję Syrię i Palestynę. Lwy, w przeciwieństwie do innych gatunków kotów, żyją w grupach po 6-8 zwierząt. Są one aktywne nocą , w ciągu dnia natomiast lubią odpoczywać. Gdy podążają za dzikimi zwierzętami, to polują także za dnia i o zmroku. Na zdobycz czatują w pobliżu wodopojów i szlaków uczęszczanych przez zwierzynę. Na wypatrzoną ofiarę polują wspólnie według dobrze przemyślanego planu. Tutaj można obejrzeć film o lwach. Gdy ofiara została już wybrana, lew zrywa się za nią galopem i dopada ją z boku. Wtedy skacze z całą siłą do karku zdobyczy, aby zmiażdżyć jej kręgosłup. Upolowane zwierzęta z reguły padają pod samym ciężarem lwa. Sierść lwów jest krótka, gładko przylegająca do ciała i przeważnie jednobarwna. Mają one szeroki, gruby psyk ze stosunkowo małymi oczami. U dorosłych samców grzywa całkowicie pokrywa szyję i przechodzi także na pierś, a niekiedy nawet w pas długich włosów sięgający do środka brzucha. U różnych odmian geograficznych lwów grzywa może być różnie wykształcona.
 • Lew afrykański (Panthera leo) ma znaczne rozmiary ciała: długość wynosi prawie 2 m. Do tego dochodzi ogon długości od 85 do 90 cm. Wysokość w kłębie (wypukłość na linii grzbietu położona w miejscu przejścia szyjnego odcinka kręgosłupa w odcinek piersiowy) proporcjonalnie do całego ciała wynosi 100 cm. Biotopem lwa afrykańskiego są rozległe krajobrazy stepowe na południu Sahary.
 • Lew azjatycki (Phantera leo goojratensis) żyje w Indiach, chociaż na wolności trudno dzisiaj spotkać przedstawicieli tego gatunku; obecnie żyją one wyłącznie w rezerwatach. Grzywa lwa azjatyckiego jest mniej obfita niż i lwa afrykańskiego, a jego sierść na zabarwienie czerwonawopłowożółte.
 • Lew berberyjski (Panthera leo leo) różni się od innych odmian owłosieniem. Na całym podbrzuszu ma on gęste, sute owłosienie stanowiące przedłużenie grzywy; na łokciach i przedniej stronie ud znajdują się również kępki dłuższych włosów. Grzywa jest w zasadzie płowożółta, lecz na głowie i szyi jest poprzetykana włosami czerwonoczarnymi, na skutek czego często robi wrażenie niemal czarnej. Lew berberyjski żył w Egipcie, Maroku o północno-wschodniej Afryce. Dzisiaj można go jeszcze spotkać tylko na nielicznych obszarach Afryki i w rezerwatach przyrody. Jego pogłowie jest bardzo zredukowane.
Źródło: Herrscher/Theilig "Rasy kotów", 1996

Komentarze

Wszystkie komentarze
 • 0

  I will be putting this dzazling insight to good use in no time.

 • 0

  Tutaj chodzi o lwy. Trzeba się skupić, aby przeczytać to, i wiedzieć o co chodzi. Na pewno Wam się uda. Trzymam kciuki, bo jak zrozumiecie to sami uznacie, że to BARDZO CIEKAWE!

 • 0

  Jak ktoś nie wie o co chodzi, to informuję was, że chodzi o lwy.

 • 0

  Czego tu nie rozumieć? Macie wodogłowie? Artykuł mówi o dzikich kotach i opisuje je ehhhhh.

 • 0

  co .oco tu chodzi chyba nie do końca zrozumiałam

 • 0

  dzięki spx

 • 0

  Własnie o co tu chodzi ?

 • 0

  Ja tego artykułu nie rozumiem.