Kot Snowshoe - Silver Laces (SNO)

Kot Snowshoe - Silver Laces (SNO)
Oceń
(Ocena: 5, Głosów: 1)

Pochodzenie

Koty Snowshoe powstały w Stanach Zjednoczonych w latach 60tych XX wieku, jako krzyżówka kota Syjamskiego starego typu z dwukolorowym kotem krótkowłosym Amerykańskim. Najpierw hodowca z Filadelfii Dorota Hinds-Daughtery zauważyła u trzech kociąt syjamskich nieakceptowane u nich białe skarpety, następnie koty te skrzyżowano z kotami krótkowłosymi i stąd pojawiła się rasa kotów w śnieżnych skarpetach, znanych jako Snowshoe.

Barwę i inteligencję Snowshoe przyjęły po syjamskich przodkach, natomiast charakter i zachowania - tj. ułożenie, uległość i przyjazne nastawienie do człowieka - po kotach amerykańskich. W swoim kraju pochodzenia śnieżne koty zostały uznane za rasę przez federację ACA dopiero w 1974 roku. W trzy lata później federacja CFF zatwierdziła je jako rasę eksperymentalną, a dopiero w 1982 roku ACFA przyznała Snowshoe klasę Championatu. Ostatecznie w 1994 roku koty te zostały uznane przez federację TICA. Pomimo tego Snowshoe jest bardzo rzadko spotykaną rasą. Przez ostatnie dziesięć lat zarejestrowano zaledwie 388 jej przedstawicieli. Na kontynent Europejski trafiła dopiero w 1998 roku.

Jako ciekawostkę można podać, że Snowshoe jest prawdopodobnie spokrewniony ze znanym na całym świecie „Grumpy cat” (zrzędliwym kotem). Kot ten ma specyficzny wyraz twarzy, który powstał jako skutek wady zgryzu oraz kociej odmiany karłowatości. Mimo tego, że jest to wada genetyczna wygląda jakby na jego twarzy zastygła emocja wielkiego nieupodobania. Grumpy cat nie ma rasowego rodowodu, jednak ma minę, która rozsławiła go na cały świat. Jego krewniactwo ze snowshoe pozwala jednak zdemaskować zastygły w tej minie gorzki smutek i wykazać, że jest to kot, jak wszyscy jego śnieżni kuzyni, bardzo wesoły.

Wzorzec rasy

Wrażenia ogólne

Na tle pozostałych ras wyróżnia się pięknymi, błękitnymi oczami oraz umaszczeniem typu pointed z białymi skarpetkami na łapach. Bywa, że śnieżne koty mają biały spód ciała oraz pyszczek. Ciemniejsze umaszczenie pojawia się dopiero po kilku tygodniach od narodzenia, bowiem z początku koty te są całkowicie białe.

Głowa

Ma kształt trójkąta lub jabłka, szeroka, osadzona na szyi średniej długości. Czaszka nieco zaokrąglona.

Uszy

Spore uszy delikatnie zaokrąglone na czubkach.

Oczy

Duże i owalne w kolorze głęboko i wyraziście niebieskim; średniej wielkości.

Nos

Prosty, proporcjonalnej wielkości do głowy.

Ogon

Jest cienki od nasady i zwężający się ku końcowi.

Szata

Podstawowym wzorcem kolorystycznym dla Snowshoe jest ten typowy dla kotów Syjamskich, czyli umaszczenie seal point z rozłożonymi białymi znaczeniami kończyn, przede wszystkim symetrycznym. Na przednich łapach znaczenie to sięga pierwszego stawu, w przypadku tylnich łap jest to drugi staw. Ważna jest również odwrócona litera V na pyszczku kota, która również jest koloru białego. Litera ta w sposób symetryczny rozchodzi się w kierunku dolnej szczęki. Snowshoe posiada odmianę barwną szaty podobną do Syjamów, tj. występuje w barwach ciemnobrązowej, czekoladowej, niebieskiej i liliowej. Rzadziej występuje w czerwonym i cynamonowym.

Charakter i temperament

Śnieżny kot stawia się zwykle w pozycji Pana domu, który obserwuje oraz pilnuje swoich opiekunów. Lubi pozycje strategiczne, jak np. lodówka czy wysoka półka, z których może dokonywać swoich oględzin otoczenia. Skupionym wzrokiem i głębią spojrzenia staje się wtedy patronem domowego ogniska. Z drugiej jednak strony śnieżne buty uwielbia, aby to na nim skupiać uwagę. Bardzo silnie odczuwa potrzebę kontaktu z ludźmi, od których domaga się pieszczot, ale i dialogu w wygłupach. Pozostawiony sam sobie kot ten czuje się osamotniony. Dłuższa samotność (np. kiedy właściciele wychodzą do pracy/szkoły) może spowodować u niego zwiększenie i tak wielkiej potrzeby mruczenia opowieści. Wydaje przy tym miękkie i melodyjne dźwięki, tak że jego historii nie sposób nie słuchać. Snowshoe szybko uczy się nowych sztuczek, potrafi sam otwierać drzwi, a także można z nim wychodzić na smyczy.

Pielęgnacja

Koty te nie wymagają częstego czesania. Czynność tę wystarczy wykonywać raz w miesiącu. Ze względu na małą ilość podszerstka Snowshoe nie sprawia kłopotów tzw. białym drobnym włosem – wychodzącym. Snowshoe mogą cierpieć na te same choroby, co koty syjamskie, tj. zeza lub skrzywienia kręgów ogonowych.

Komentarze

  • 0

    Super wygląda! ;]