Kot szkocki zwisłouchy - Scottish Fold cat

Kot szkocki zwisłouchy - Scottish Fold cat
Oceń
(Ocena: 5, Głosów: 1)

Pochodzenie

Kot szkocki ze zwisającymi uszami przyszedł na świat w 1961 roku. Posiadał on wadę genetyczną, która nie występuję u kotów. Zwis uszu charakterystyczny jest dla innych zwierząt domowych takich jak psy, świnie czy owce. Jednak pewien kot szkocki również zawinął uszy i tak powołano do życia rasę Scottish Fold.

Wydawałoby się, że cecha zwisających uszu nie może stanowić poważnego niebezpieczeństwa dla zdrowia kociąt, a jednak takie są. Z tego względu największa organizacja Felinologiczna , jaką jest FIFa nie uznaje Folda za rasę. Oczywiście zwis uszu nie jest powodem tego odrzucenia, ale wady w budowie kośćca u nasady ogona oraz tylnich kończyn, które są efektem krzyżowania dwóch kotów równie zwisłouchych. Pierwsza kotka tej rasy została skrzyżowana z brytyjskim kocurem krótkowłosym. Kolejne jednak eksperymenty w tej dziedzinie pokazały, że właśnie łączenie dwóch kotów zwisłouchych wiąże się z poważnymi zaburzeniami dla powstałego w efekcie tego miotu. W związku z tym zabrania się łączenia dwóch kotów zwisłouchych. Celem rozrodu rasy paruje się jednego kota zwisłouchego z jednym kotem prostouchym.

Ponieważ gen folda pochodzi od jednego z rodziców, dlatego też w obrębie rasy doszło do podziału na dwie grupy: Scottish Fold i Scottish Straight. Dodatkowo koty te mogą być półdługowłose, co powoduje kolejny podział na koty półdługowłose zwisłouche oraz półdługowłose prostouche. O ile koty urodzone z dwóch zwisłouchych są schorowane, o tyle koty, w których tylko jeden rodzic miał zwisające uszy cieszą się wyjątkowo dobrym zdrowiem. W Polsce rasa pojawiła się w 1997 roku.

Wzorzec rasy

Wrażenia ogólne

Charakterystyczne dla rasy są zwisające uszy, które nadają twarzy kociaków wiecznie zaciekawiony wyraz twarzy. Scottish foldy rodzą się z normalnymi uszami, opadają one dopiero po paru tygodniach życia.

Głowa

Idealnie okrągła, wypukłe czoło oraz szerokie policzki.

Uszy

Małe, załamane uszy, szeroko osadzone, zaokrąglone. Uszy mogą być różnorako załamane: pojedynczo, na sposób pofałdowany (oznacza to załamanie w dwóch miejscach: do przodu i do tyłu), niesymetryczny (koty takie są dyskwalifikowane w punktacjach rasy).

Oczy

Duże, okrągłe, błyszczące oczy; kolor zależny od umaszczenia.

Tułów

Krągłe ciało, krótkie kończyny.

Ogon

Średniej długości, proporcjonalny do ciała, bardzo elastyczny bez defektów, puszysty i gruby u nasady.

Szata

Występuje prawie we wszystkich odmianach barwnych. Posiada krótką albo długowłosą odmianę sierści.

Charakter i temperament

Kot szkocki zwisłouchy jest zwierzęciem towarzyskim i spokojnym, lubiącym zabawy. Z racji masywnego ciała nie podejmuje śmiałych skoków na stoły czy parapety, na których szybko poradziłby sobie ze wszystkim, co jest dla nas cenne. Z ulgą dla otoczenia kot ten wybiera na swoje ścieżki niższe partie domostwa co nie oznacza, że daje spokój w innych dziedzinach. Uwielbia zarówno małe dzieci, jak te duże oraz dorosłych i starszych. Jest odporny na większość popularnych wśród kotów chorób, dlatego często dożywa sędziwego wieku. Nie jest to kot wymagający, dlatego nadaje się szczególnie dla osób, które zaczynają przygodę z hodowlą.

Pielęgnacja

Większość kotów tej rasy nie domaga się szczególnej opieki. Z racji pochodzenia koty dobrze czują się w niskich temperaturach, chętnie pozostawiają ślady swoich łapek w śniegu i nie boją się deszczu.

Komentarze

  • 0

    A jaka karmę polecacie dla tego słodziaka ?