Wścieklizna - Choroby kotów

Wścieklizna - Choroby kotów
Oceń
(Ocena: 4, Głosów: 4)
Wścieklizna jest bardzo niebezpieczną, również dla człowieka, chorobą wirusową. Nie leczona na czas kończy się zgonem. Wirus wścieklizny uszkadza system nerwowy, powodując porażenie mięśni oddechowych, skurcze krtani i gardła. Zwierzę umiera w wyniku uduszenia. Przyczyną wścieklizny jest wirus rhabdowirus - obecny w płynie rdzeniowym chorego zwierzęcia, a w końcowym stadium choroby - w ślinie. Zachorować mogą wszystkie ssaki; na wściekliznę nie chorują za to ptaki, gady i ryby. W jaki sposób dochodzi do zarażenia? Wirus wścieklizny przenosi się zwykle poprzez ugryzienie ze zwierzęcia na inne zwierzę lub ze zwierzęcia na człowieka. Do zakażenia może również dojść, jeśli ślina chorego zwierzęcia dostanie się do naturalnych otworów ciała np. do nosa lub oczu. Możliwa, chociaż mniej prawdopodobna, jest infekcja wirusów poprzez uszkodzoną błonę śluzową, gdzie dostać się może zakażona ślina. Objawy wścieklizny to brak apetytu, wymioty, biegunki lub zaparcia. Później obserwuje się trudności w połykaniu, ślinotok i nagłą agresywność zwierzęcia. Objawami wścieklizny może być także żałosne miauczenie, niedowład żuchwy oraz mięśni przełyku i kończyn, a także charakterystyczny objaw wścieklizny - zjadanie niejadalnych przedmiotów. Zapobieganie - w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw wściekliźnie, ale jest to wysoce wskazane jeśli nasz kot biega swobodnie. W takiej sytuacji zawsze istnieje możliwość kontaktu z chorymi zwierzętami. Pamiętajmy, że jeśli wystąpią już pierwsze objawy choroby, na jakiekolwiek leczenie jest zbyt późno a zwierzę musi być uśpione! Staje się wówczas niebezpieczne dla człowieka, a i tak zdechnie w ciągu kilku dni. Jeśli nasz kot nie był szczepiony, a wrócił z eskapady pogryziony, należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii. Ważne Przede wszystkim pamiętajmy, że jeśli nasz kot dziwnie się zachowuje i widać że coś z nim jest nie tak, należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza! Informacje o chorobach na które zapadają koty podaję jedynie w celu ogólnego zorientowania się z czym możemy się zetknąć i na co należy zwrócić uwagę obserwując zwierzę. Nie jest to ani pełna lista, ani nie służy diagnozowaniu, a już na pewno nie uprawnia do leczenia kota na własną rękę.

Komentarze

Wszystkie komentarze
 • 0

  #orto do wszystkich bo niektórzy to chyba nie rozrużniają a od ą albo e od ę

 • 0

  Ludzie myślcie trochę! !! Jeśli kota mamy zamiar wypuszczać na dwór to musi być zaszczepiony na wscieklizne!!!!! Kot chodzi gdzie chce i może się zarazić np od bezdomnego kota. Meczycie zwierzęta bo kiedyś w końcu się zarazi i będzie cierpiał.

 • 0

  Wzięliśmy małego kotka ze schroniska.Miał być zdrowy tylko na jedno oko nie widzi po jakiejś chorobie.Pani zapewniała nas że był pd opieką weterynarza.Wielkie było nasze zdumienie jak z naszego Dyzia stwierdził lekarz że to kotka więc jest Dyzia.Nie to jest najgorsze nasza koteczka coraz częściej dostaje ataki konwulsji,trzęsie się przewraca oczka a z pyszczka wydostaje się piana,takie ataki trwają po2-3 sekundy.Jesteśmy bardzo nieszczęśliwi Co to może być za choroba!

 • 0

  W takiej sytuacji trzeba zgłosić się do lekarza, by ustalic szczegółowe okoliczności zdarzenia. Lekarz określi czy sa wskazania do szczepień przeciw tężcowi i wściekliźnie.

 • 0

  help me!!znalazłam(wydawało mi się) małego kotka wzięłam go na ręce , pobiegłam do zwierzęcego po trochę karmy , podrapał mnie.potem(trudno się przyznać) okazało się , że jest dorosły.nie wiem czy miał wściekliznę!

 • 0

  pomocy!!! nieznajomy kot mnie udrapnął , a ja nie wiem , czy miał wściekliznę.

 • 0

  J

 • 0

  do komentarza ponizej: mialam napisac slina, nie krwia (przepraszam). np byla podobno kiedys taka sytuacja, ze matka zszywala synowi pogryzione przez psa spodnie i pare miesiecy pozniej ujawnila sie u niej wscieklizna (oczywiscie zmarla) - przypuszcza sie, ze mogla ukluc sie igla, i przez te ranke dostala sie slina chorego na wscieklizne psa, ktora zostala na spodniach... nawiasem mowiac, wirus wscieklizny jest bardzo wrazliwy na detergenty, nawet na zwykle mydlo.

 • 0

  Jezeli kot nie ma kontaktu z innymi zwierzetami to nie ma wscieklizny! chyba, ze posrednio poprzez kontakt z krwia chorego na wscieklizne, ktora by mu sie musiala dostac np. przez rane, blony sluzowe. Ale tu juz jest male prawdopodobienstwo - czy w ogole takie istnieje, odpowiedzcie sobie sami. Poza tym powinniscie szczepic koty na wscieklizne, jezeli chodza sobie samopas na zewnatrz. Zarzadzenie, ze tylko psy musza byc szczepione na wscieklizne jest wyjatkowo glupie - przeciez to koty czesciej chodza po polu, gdzie tylko im sie podoba i moga miec kontakt z przeroznymi zwierzetami, np. lisami, ktore najczesciej sa nosicielami. Madry weterynarz powinien sam zalecic wykonanie takiego szczepienia. TU NIE MA ZARTOW. Kiedy objawy wscieklizny sie pojawia, choroba jest juz nie do wyleczenia!!!

 • 0

  ja niewiem moze mój kot ma wscieklizne bo mu cieknie ślina z pyska

Pokaż więcej